Pierwsze obuwie dla małego dziecka to często niemały dylemat dla rodziców. Nie wiedzą, czy powinno być one zabudowane, czy może takie z miękką podeszwą. Niektórzy wręcz odradzają zakup jakiegokolwiek, żeby stopa mogła swobodnie się kształtować. Warto wiedzieć, że jeśli obuwie jest dobrane odpowiednio, to nie przeszkadza ono w rozwoju stopy, dlatego, gdy chce się zakupić dziecku pierwsze buciki, to warto dowiedzieć się, czym należy kierować się podczas doboru.

Pierwsze buty dla małego dziecka

Nie jest łatwym zadaniem dobór obuwia dla dzieci w wieku szkolnym, mimo że potrafią one już wyrażać swoje myśli, a co dopiero dla małego szkraba, który nie jest w stanie powiedzieć, czy jest mu wygodnie, czy też nie. Dlatego istnieje kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać, jeśli chce się mieć możliwe największą pewność, że buty są wygodne. Ważne jest to, by bucik był możliwie jak najszerszy. W ten sposób dziecko będzie mogło poruszać palcami i nie będzie odczuwało dyskomfortu podczas nauki chodzenia lub udoskonalania tej sztuki. Przed udaniem się do sklepu konieczne jest zmierzenie stopy, żeby wiedzieć, jak długa powinna być wkładka. Nigdy nie można kupować butów, których wkładka jest krótsza niż rzeczywista długość stopy dziecka. Lepiej, gdy jest o kilka centymetrów dłuższa niż krótsza. Podczas chodzenia i biegania stopa przemiesza się w bucie, dlatego lepszy większy bucik, niż za mały.

Buty na zamek, sznurówki czy zatrzaski?

Codzienne zakładanie bucików to spore wyzwanie. Dzieci są z natury ruchliwe, dlatego, żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów, najlepiej zdecydować się na buciki zapinane na rzepy lub zatrzaski. Te drugie są rzadziej stosowane, bo czasem wpijają się w stopę zwłaszcza, ale są równie bezpieczne, jak rzepy. Buty sznurowane to przede wszystkim dodatkowa praca dla rodzica. A poza tym możliwość zaplątania się w sznurówki, jeśli się rozwiążą. Podczas nauki chodzenia tego rodzaju obuwie jest odradzane ze względów bezpieczeństwa, ale w późniejszym wieku sprawdza się idealnie. Zwłaszcza wtedy, gdy chce się nauczyć pociechę samodzielnego wiązania sznurówek. Nie bez znaczenia jest także podeszwa bucików. Nie powinna być ona wykonana z materiału. Najlepiej, gdy jest antypoślizgowa, czyli wykonana z gumy. W ten sposób minimalizuje się ryzyko poślizgnięcia, co wydaje się ważne. Zwłaszcza że zarówno w domu, jak i na zewnątrz sporo jest przeszkód, które dziecko musi sprawnie omijać. Żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, warto zadbać o każdy szczegół, zanim zakupi się dziecku pierwsze buciki. Ważna jest zatem podeszwa, sposób wiązania oraz materiał, z jakiego wykonane jest obuwie.